Skip to content

97 Liberty AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$288,500
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block3505
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,115
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
45%
Improvement Value:$147,200
55%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,833+3.0%
2024$10,513+3.1%
2023$10,193+1.4%
2022$10,054+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$288,500

To:

Sq Ft1,105DeedBook 20150, Page 77720

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12411, Page 61

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 6017, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1927