Skip to content

14 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 15, 1992

Property Information

Block3505
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,400
45%
Improvement Value:$144,600
55%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647+3.0%
2024$10,333+3.1%
2023$10,019+1.4%
2022$9,882+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,342DeedBook 5210, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1947