Skip to content

138 Plenge DriveBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 16, 2012

Property Information

Block3601
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
54%
Improvement Value:$132,700
46%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603+3.0%
2024$11,261+3.1%
2023$10,918+1.4%
2022$10,769+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12227, Page 4557

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 6000, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1959