Skip to content

80 Liberty AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block3702
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
49%
Improvement Value:$122,800
51%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+3.0%
2024$9,425+3.1%
2023$9,138+1.4%
2022$9,013+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 6033, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1960