Skip to content

80 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block3702
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
47%
Improvement Value:$130,700
53%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+3.1%
2024$9,484+3.2%
2023$9,188+1.4%
2022$9,059+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942