Skip to content

140 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 6, 2006

Property Information

Block3801
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,400
54%
Improvement Value:$136,600
46%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,857+3.0%
2024$11,507+3.1%
2023$11,157+1.4%
2022$11,004+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 12014, Page 4513

Property Built

Built

Year Built: 1953