Skip to content

30 Sycamore DriveBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block4401
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,800
62%
Improvement Value:$117,500
38%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,474+3.0%
2024$12,106+3.1%
2023$11,738+1.4%
2022$11,577+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6201, Page 812

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5627, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1952