Skip to content

90 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1958

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 22, 2016

Property Information

Block3802
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
54%
Improvement Value:$143,100
46%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,603+3.0%
2024$12,231+3.1%
2023$11,859+1.4%
2022$11,697+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 20160, Page 19548

Property Built

Built

Year Built: 1958