Skip to content

100 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block3802
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
57%
Improvement Value:$125,700
43%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+11.7%
2024$10,654+3.1%
2023$10,330+1.4%
2022$10,188+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20220, Page 74413

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 20180, Page 48974Recorded6/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953