Skip to content

106 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block3802
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
38%
Improvement Value:$289,500
62%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,830+3.0%
2024$18,274+3.1%
2023$17,719+1.4%
2022$17,476+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953