Skip to content

25 Hilton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 8, 1998

Property Information

Block3805
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description1SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,100
44%
Improvement Value:$230,900
56%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,616+3.0%
2024$16,126+3.1%
2023$15,635+1.4%
2022$15,421+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,808DeedBook 5544, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1953