Skip to content

31-33 Hilton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block3805
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
42%
Improvement Value:$172,600
58%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+3.0%
2024$11,593+3.1%
2023$11,241+1.4%
2022$11,087+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,800

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 20170, Page 85236Recorded9/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1944