Skip to content

79 Gless AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block3808
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,231
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,900
38%
Improvement Value:$203,300
62%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,906+3.1%
2024$12,517+3.2%
2023$12,129+1.4%
2022$11,960+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5986, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1922