Skip to content

99 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block403
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description1SB3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,200
31%
Improvement Value:$288,300
69%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,959+3.0%
2024$16,458+3.1%
2023$15,958+1.4%
2022$15,739+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,664DeedBook 12339, Page 5400

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5611, Page 350

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5440, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1952