Skip to content

21-31 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jun 5, 2002

Property Information

Block1405
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description1SB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,800
34%
Improvement Value:$210,700
66%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,805+3.0%
2024$12,427+3.1%
2023$12,049+1.4%
2022$11,884+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 5892, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1942