Skip to content

35 Florence AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block403
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
33%
Improvement Value:$116,600
67%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+11.2%
2024$6,295+3.4%
2023$6,088+1.5%
2022$5,998+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 20230, Page 65845

Property Built

Built

Year Built: 1917