Skip to content

67 Fairview PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 1990

Property Information

Block4101
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage648
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
67%
Improvement Value:$80,900
33%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+3.0%
2024$9,617+3.1%
2023$9,324+1.4%
2022$9,197+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917