Skip to content

45 Fairview PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block4101
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
52%
Improvement Value:$127,300
48%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+3.0%
2024$10,329+3.1%
2023$10,015+1.4%
2022$9,878+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,239DeedBook 20220, Page 40370

Property Built

Built

Year Built: 1937