Skip to content

34 Fairview PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block4102
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
46%
Improvement Value:$165,800
54%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,385+3.0%
2024$12,020+3.1%
2023$11,654+1.4%
2022$11,495+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937