Skip to content

8 Fairview PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Aug 25, 1987

Property Information

Block4102
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,763
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,600
41%
Improvement Value:$197,100
59%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,579+3.0%
2024$13,178+3.1%
2023$12,778+1.4%
2022$12,603+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,500

To:

Sq Ft1,763DeedBook 4989, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1937