Skip to content

14 Baldwin PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block4106
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
50%
Improvement Value:$138,000
50%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,127+3.0%
2024$10,799+3.1%
2023$10,470+1.4%
2022$10,327+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft1,374DeedBook 20220, Page 17334

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 6017, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1937