Skip to content

45 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block4602
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
47%
Improvement Value:$131,800
53%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+3.0%
2024$9,664+3.1%
2023$9,370+1.4%
2022$9,241+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,394DeedBook 20210, Page 69774

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5868, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1927