Skip to content

147 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block4106
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,647
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
36%
Improvement Value:$209,200
64%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,184+3.0%
2024$12,795+3.1%
2023$12,406+1.4%
2022$12,236+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917