Skip to content

143 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block4106
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
37%
Improvement Value:$182,800
63%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,780+3.0%
2024$11,433+3.1%
2023$11,085+1.4%
2022$10,933+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917