Skip to content

18 Hunkele StreetBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block4106
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
49%
Improvement Value:$139,400
51%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933+3.0%
2024$10,611+3.1%
2023$10,288+1.4%
2022$10,147+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939