Skip to content

541-545 Joralemon Street

Belleville, NJ 07109

Built 1957
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block4203
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description3SB 14APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage12,024
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
37%
Improvement Value:$848,600
63%
Total Assessment$1,338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,986+3.0%
2024$52,393+3.1%
2023$50,800+1.4%
2022$50,104+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 5851, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1957