Skip to content

14 Delia Terrace

Belleville, NJ 07109

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 1, 2000

Property Information

Block4203
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
93%
Improvement Value:$6,500
7%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,001+3.0%
2024$3,883+3.1%
2023$3,765+1.4%
2022$3,713+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 5679, Page 360