Skip to content

34 Jefferson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Date
Apr 17, 2009

Property Information

Block4301
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
57%
Improvement Value:$103,400
43%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+3.0%
2024$9,464+3.1%
2023$9,176+1.4%
2022$9,051+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953