Skip to content

43 Passaic AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block4301
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,191
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
47%
Improvement Value:$138,800
53%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,312+3.1%
2024$10,001+3.2%
2023$9,689+1.4%
2022$9,553+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956