Skip to content

75 Jefferson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2008

Property Information

Block3704
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,400
52%
Improvement Value:$127,400
48%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.0%
2024$10,325+3.1%
2023$10,011+1.4%
2022$9,874+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953