Skip to content

520-526 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block4301
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description1SB GAS STATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,600
53%
Improvement Value:$220,400
47%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,955+3.0%
2024$18,396+3.1%
2023$17,837+1.4%
2022$17,592+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20250, Page 21516

Property Built

Built

Year Built: 1959