Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
129 Main StreetBelleville, NJ 07109
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2001
Property Information
Block9404
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$72,000
84%
Improvement Value:$13,800
16%
Total Assessment$85,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,460 | +3.0% |
| 2024 | $3,358 | +3.1% |
| 2023 | $3,256 | +1.4% |
| 2022 | $3,211 | +5.7% |
Property History
No events match the selected filters.