Skip to content

89 Newark PlaceNutley, NJ 07110

Built 1932

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 10, 2001

Property Information

Block4403
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description2SB3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
36%
Improvement Value:$233,600
64%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,720+3.0%
2024$14,286+3.1%
2023$13,852+1.4%
2022$13,662+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,228DeedBook 5763, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1932