Skip to content

113 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block4105
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,900
37%
Improvement Value:$201,400
63%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+3.0%
2024$12,537+3.1%
2023$12,155+1.4%
2022$11,989+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$181,500

To:

Sq Ft2,164DeedBook 5661, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1929