Skip to content

76 Newark PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block4404
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
53%
Improvement Value:$108,100
47%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+3.1%
2024$8,842+3.2%
2023$8,566+1.4%
2022$8,445+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932