Skip to content

38-46 Newark PlaceBelleville, NJ 07109

Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block4404
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionTRANS LINE ROFW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+3.0%
2024$6,998+3.1%
2023$6,785-37.9%
2022$10,930+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0