Skip to content

3 Memphis AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block4406
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class28
Description2SF 1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,900
52%
Improvement Value:$108,900
48%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,147+3.0%
2024$8,877+3.1%
2023$8,607+1.4%
2022$8,489+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

DeedBook 20250, Page 60949

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,183DeedBook 20171, Page 893

Property Sale

Sale
$187,000

To:

DeedBook 12290, Page 4172

Property Built

Built

Year Built: 1950