Skip to content

159 Passaic AvenueBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block4406
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,137+3.0%
2024$2,074+3.1%
2023$2,011+1.4%
2022$1,984+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 12170, Page 2868

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5740, Page 216