Skip to content

14 Chestnut StreetBarnegat, NJ 08005

Built 1949

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Feb 13, 1995

Property Information

Block4406
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description1.5SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,900
49%
Improvement Value:$233,400
51%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,362+3.0%
2024$17,820+3.1%
2023$17,279+1.4%
2022$17,042+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft1,930DeedBook 5353, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1949