Skip to content

39 Memphis AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block4407
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
58%
Improvement Value:$96,100
42%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+3.0%
2024$8,865+3.1%
2023$8,596+1.4%
2022$8,478+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

To:

Sq Ft882DeedBook 20210, Page 75713

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12138, Page 3259

Property Built

Built

Year Built: 1877