Skip to content

70-74 Berkeley AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1944

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block1905
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage942
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
54%
Improvement Value:$150,200
46%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,277+3.0%
2024$12,885+3.1%
2023$12,493+1.4%
2022$12,322+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft942DeedBook 20170, Page 76769

Property Built

Built

Year Built: 1944