Skip to content

56 Walnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 17, 1995

Property Information

Block4602
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
52%
Improvement Value:$112,200
48%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+3.0%
2024$9,217+3.1%
2023$8,937+1.4%
2022$8,815+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 5390, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1926