Skip to content

433 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$112,400
Last Sale Date
Jul 23, 1991

Property Information

Block4701
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
52%
Improvement Value:$110,200
48%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+3.0%
2024$8,900+3.1%
2023$8,630+1.4%
2022$8,512+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,400

To:

Sq Ft1,232DeedBook 5177, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1917