Skip to content

59 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block4602
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
49%
Improvement Value:$121,100
51%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421+3.1%
2024$9,136+3.2%
2023$8,850+1.4%
2022$8,726+9.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927