Skip to content

41 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 4, 2002

Property Information

Block4602
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
39%
Improvement Value:$153,800
61%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,111+3.0%
2024$9,812+3.1%
2023$9,514+1.4%
2022$9,384+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,874DeedBook 5866, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1927