Skip to content

29 Minker PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block4703
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
44%
Improvement Value:$178,300
56%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,841+3.0%
2024$12,462+3.1%
2023$12,083+1.4%
2022$11,918+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 5251, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1917