Skip to content

18-20 Springer StreetBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block4701
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,300
54%
Improvement Value:$122,900
46%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+3.2%
2024$9,958+3.3%
2023$9,640+1.5%
2022$9,501+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945