Skip to content

48 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block4705
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
DescriptionSFB 2CDT GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,800
47%
Improvement Value:$141,600
53%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,825+3.0%
2024$10,505+3.1%
2023$10,186+1.4%
2022$10,046+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

To:

DeedBook 20260, Page 7673

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 20150, Page 67485Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$113,000

To:

DeedBook 5613, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1912