Skip to content

40 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block4705
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
50%
Improvement Value:$133,200
50%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647+3.0%
2024$10,333+3.1%
2023$10,019+1.4%
2022$9,882+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5660, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1927