Skip to content

515 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Oct 25, 1994

Property Information

Block4901
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,100
47%
Improvement Value:$147,800
53%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248+3.0%
2024$10,916+3.1%
2023$10,584+1.4%
2022$10,439+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 5337, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1950